במקום הקדמה: איך להשתמש בספר זה

הספר הזה נועד לשדרג את עתידכם הפיננסי.

שדרוג אין משמעו לקנות רכב שטח או טלפון משוכלל יותר. אלו לא מביאים אושר לאורך זמן. שדרוג משמעו שחרור מפחד: שחרור מהאשליה כי אינכם מבינים בכסף, מתחושת חוסר האונים לגבי היכולת שלכם לשלוט בעתידכם הכלכלי. שדרוג הוא יתרון במסעכם לעצמאות כלכלית.

אנו חיים בתקופה המסעירה ביותר בהיסטוריה האנושית. והמהירה ביותר. משחר הימים ועד אמש הזדחל המין האנושי באיטיות מכעיסה: שני מיליון שנים עברו מאז שהומיניד קדום יצר את כלי האבן הראשון ועד ששיכללנו אותו למחרשות, חניתות ויישובים. בעשרת אלפי השנים הבאות המשיכה הטכנולוגיה לדדות. ואז, לפני שלוש מאות שנה, מנוע הקיטור פותח והעידן התעשייתי החל. עברנו מהליכה לריצה קלה. לפני פחות ממאה וחמישים שנה הומצא החשמל. לפני 25 שנה נולד האינטרנט, ולפני עשור בלבד הוא עבר לכף ידנו עם השקת האייפון. מאז חיינו עוברים שינוי בלתי פוסק, שמונע בידי מרוץ טכנולוגי אדיר.

לסחרחרה הזו נקלענו אנחנו, מנסים לפלס את דרכנו אל רווחה וחופש כלכלי במציאות המשתנה. אולם המודלים הישנים נסדקים לנגד עינינו. שוק המניות מאמיר וקורס חליפות, הבנקים, בעבר מילה נרדפת ליציבות ולאחריות, פורחים, קורסים ומחולצים בידי אנשי ממשל שנבחרו בידי הציבור, אך לא מסבירים לו את ההשלכות של החלטותיהם הדרמטיות. יוקר המחייה עולה, השכר ממשיך להישחק והריבית על החסכונות אפסית. אין במה להשקיע. וגם, זו כבר יותר מסיסמה, אין באמת על מי לסמוך.

ולתוך הרעש הזה מילה חדשה נכנסה ומיד החלה למשוך תשומת לב. "ביטקוין".

לא ברור לנו מהו וכיצד הוא עובד, אבל שמענו שהמחיר שלו זינק במהירות לשווי בלתי נתפס, ואז קרס בחדות, ועלה בשנית, ומאז עושה זאת שוב ושוב. אנחנו מנסים להבין על מה המהומה אבל מתקשים לפענח את העוף המוזר, בין העיתונים והמומחים בטלוויזיה שמבטיחים לנו כי המשקיעים בביטקוין יאבדו את כספם ב"רמאות הזאת", לבין כלכלנים בעלי שם, משקיעי ענק או חברות גדולות ומוכרות, שברעש או בשקט שמים את יהבם דווקא על המטבע החדש והשונה הזה.

בין אם אתם נמנים עם המשוכנעים בכך שזהו העתיד, או ש"זה כבר מת", או ש"זה בכלל לא הביטקוין, העיקר זה הבלוקצ'יין" — לאיש אין עוד ספק שמהפכת המטבעות הקריפטוגרפיים תשנה את פני הכלכלה העולמית, ונראה שכבר החלה בכך. מה שהחל כרעיון ערטילאי במעבדת ניסוי של כמה גיקים, כבר אומץ בידי מיליוני אנשים בעולם שרכשו ביטקוין ולקחו בכך אחריות על גורלם הכלכלי. חלקם עשו זאת מתאוות בצע ומחלומות על התעשרות בזק, אחרים עשו זאת כהימור פיננסי עיוור, וכמה אנשים עשו זאת כי הם הבינו את הסיפור האמיתי: את הקשר בין שימוש בכסף קריפטוגרפי לשחרור, חסר כל תקדים היסטורי, מהשליטה, הפיקוח והבקרה של המוסדות הפיננסיים הוותיקים.

אתם מחזיקים בידיכם ספר שעוסק באחד הרגעים המעניינים והחשובים בתולדות הכלכלה: הרגע שבו אנו נמצאים עכשיו. הטכנולוגיה שאחראית לרגע הזה אינה מתכוונת לרדת מבמת ההיסטוריה בלי להותיר בה חותם עמוק. השאלה היא היכן תהיו אתם כשהשינוי יתרחש, על הרכבת או מאחור על הרציף. הספר הזה מציע התבוננות חלופית על המציאות הכלכלית, וכלים לשנות אותה ברגע המכריע הזה. אין פה הבטחות, אלא הצעות. אין פה כיס סודי של כסף העומד לנחות על שולחנכם, אלא תיאור של דרך אפשרית הנסללת ברגעים אלה לעבר עתיד כלכלי אחר. של כולנו, ואם תבחרו אז גם שלכם.

הספר מחולק לשלושה שערים עיקריים. אפשר לדלג בין הפרקים כאיילות, אך אני ממליץ לפסוע במסלול ולקרוא את הספר כסדרו. אל תרוצו ללמוד איך קונים ביטקוין לפני שהבנתם למה בכלל הוא בא לעולם. אל תרכשו "סל מטבעות" בטרם תבינו במה החזקתו שונה מניהול תיק השקעות בבנק. בכלל, בחיים, דעו איך לפעול מהר, אבל אל תיחפזו.

השער הראשון מספר את סיפורו של הביטקוין, ולמה הוא מטריד כל כך את המערכת הפיננסית העולמית. הוא מספר כיצד רעיון הכסף התפתח יד ביד עם המין האנושי, מתי ואיך הוא התנפח למכונה משומנת שמחלישה את הפרט אל מול מוסדות מאורגנים, ולמה ההמצאה המוזרה הזאת, מטבע קריפטוגרפי, ניקבה את הבלון. כאן גם תבינו את טכנולוגיות הביטקוין והבלוקצ'יין, ותלמדו לנתח את השפעת הביטקוין בעולם ולבדוק את הטענות השונות נגדו ובעדו.

השער השני עוסק ב"איך". הוא יסייע לכם לתרגם את ההבנה למעשים ולהיכנס לעולם הביטקוין, צעד אחר צעד. כאן יתבהרו המונחים שקשורים לרכישה, לשימוש, לגיבוי, לשמירה וגם להמרה בחזרה לכסף "רגיל". שני הפרקים הקצרים בשער הזה יהפכו אתכם למשתמשי ביטקוין מעודכנים ופיקחים.

השער השלישי מציץ אל אחורי הקלעים הפיננסיים של הביטקוין ומטבעות הקריפטו. הוא יעזור לכם להשקיע בביטקוין ובאמצעותו, יכיר לכם את העולם מלא הסכנות וההזדמנויות של המטבעות האלטרנטיביים, ויחבר את הידע בספר הזה לעתיד הכלכלי של כל אחד מכם.

הנספחים בסוף הספר הם יותר מ"עוד תוספת", וערכם רב למי שנכנסים לעולם הביטקוין. לצד עזרים שימושיים תמצאו שם גם את "הנייר הלבן" שבו תואר הביטקוין לראשונה, מילון מונחים מורחב לעולם המטבעות הקריפטוגרפיים, ושאר תוספות, טבלאות וחטיפים.

אם יש לכם משהו להציע, לתקן או לשאול, אל תשמרו בבטן אלא ספרו לי מיד.

מכאן זה אתם והעתיד הכלכלי שלכם. הוא ממתין מעבר לדף.

דעאל שלו